Haber
23 Mart 2019 - Cumartesi 09:10
 
KİTAP TOKAT
KİTAP OKUMALI
EĞİTİM Haberi
KİTAP TOKAT

Eğitim Tokat Projesi kapsamında çalışmaları devam eden Kitap Tokat’ta yapılan faaliyetler düzenlenen toplantıda değerlendirildi. Valilikte gerçekleştirilen toplantıda Kitap Projesi Koordinatörü Keziban Yıldırım Özcan, yaptığı sunum ile proje kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

 

İl, ilçe okullarında okuma komisyonları kurulduğunu belirten Keziban Yıldırım Özcan, il genelinde okullara Kitap Tokat uygulama dosyası gönderildiğini söyledi. Yapılan çalışmalar şöyle kaydedildi. “Tokat İlinde ilk olarak 13 bin eğitim çalışanına 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde kitap hediye edildi. Tokat ilindeki resmî ve özel okullarda eğitim gören 74 bin anasınıfı, ilkokul, ortaokul öğrencimize 60 farklı 190 bin çocuk kitabı il valisi ön sözüyle özel baskılı olarak hediye edildi. Tokat ilindeki anasınıfı, ilkokul ve ortaokulda eğitim gören 74 bin öğrencimize özel tasarlanmış defterler hediye edildi. İl genelindeki resmî ve özel okullardaki 35 bin lise öğrencimize özel baskılı, gençlerle baş başa kitabı ve görme engelli öğrencilerimize kabartma baskılı kitap hediye edildi.İl merkezi ve 11 ilçede okuma kültürü ödül töreni düzenlenerek; en çok kitap okuyan öğrenci,en çok kitap okuyan sınıf, en çok kitap okuyan okul, anaokulu kategorisinde kitaba en çok ilgi duyanlar belirlenerek ödüller verildi. İlimize oyuncak kütüphaneleri kazandırmak için çalışmalar başlatıldı.

 

Okullarımıza 50 adet Z kütüphane yapımı için çalışmalar başlatıldı.İlimize bebek, çocuk kütüphaneleri kazandırmak için çalışmalar başlatıldı. İlimize oyuncak kütüphaneleri kazandırmak için çalışmalar başlatıldı. Pazar ilçesi hükümet konağı valiliğimizin OKA ile yaptığı çalışmalar neticesinde konak restore edilerek ilçe halk ve çocuk kütüphanesi haline getirilecek. Tokat merkez il halk kütüphanesi ve Zile ilçe halk kütüphanesi yenileme projeleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmış olup uygulaması yapılacaktır. İl ve ilçe kütüphanelerinde dört aylık süreçte kütüphane kullanım oranı 100 artmıştır. İlimizdeki 105 bin öğrenci kütüphanelere üye yapılmıştır. Ayrıca Türkiye ilk olacak, doğan her çocuğumuza ve yeni evlenen çifte kütüphane üyeliği kartı verilecektir. Tokat ilini nitelikli kitaplar ve Z kütüphaneler olarak Türkiye’nin en donanımlı ili haline getirmek için çalışmalarımız devam ediyor. İlk dört aylık süreçte her fırsatta öğrencilere ve yetişkinlere ve okul kütüphanelerine toplamda 300 bin kitap hediye edildi.”

 

Vali Balcı, sunumun sonunda yaptığı konuşmada, Eğitim Tokat projesinin Tokat’ta sahiplenildiğini belirterek, çalışmaların hızlı ve verimli bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi. Proje ile birlikte tüm öğrencilerin kitapla buluşturulduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, yapılan çalışmalarda emeği geçen başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere, müdürlüğün tüm çalışanlarına, okul idarecilerine, öğretmenlere ve velilere teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KİTAP, TOKAT,
Yorumlar
Haber Yazılımı