Yazı Detayı
19 Şubat 2019 - Salı 09:00
 
ÜZÜM YEMEYE GELDİK...
Gülnur Özgen
gulnurozgen@haberimvartokat.com
 
 

Bir Güneş Doğuyor... 

 

Geniş ve sulak vadilerin üzerine, Yeşilırmak deltasından beslenerek boy veren ağaçlara,

 

Vadiler arasındaki geçitlere, Bereketli topraklara, Erişilmemiş, ulaşılmamış, keşfedilmeyi arzulayan ve bilginin sarı başak dolu ovaları aydınlatacağı fikirlere..

 

Efsanelere konu olmuş Tokat Kalesi'ne, ''Geldim, Gördüm, Yendim'' dedirten Zile Kalesi'ne,  Danişmentlilere Başkent olmuş Niksar'a. Anadolu'nun ilk medreseleri: Sulu Han, Paşa Han, Taş Han ve Develik Hanlarına. Yazmalarının arasından gökyüzünü seyre dalan elleri yumak yumak nasırlı köylü analara ve koyunlarında emzirdikleri gürbüz yavrularına. Sonra Buram buram İşkefe kokan azık taşınan heybelere ve tarlada tırpan sallayan bilmem kimgillerden Ali emmiye, Ayşe emeye, Muhtar Ahmet dayıya.

 

Tarih kokan sokakları, sıcacık insanları, Anadolu'nun birçok uygarlık ve medeniyetine kucak açmış, uğruna savaşlar yapılmış, ilklerin yurdu, hasretim, memleketim Tokat. 

 

Kültüründeki çeşitliliği, tarihin mayalanmış hamurundan geçirerek birçok etnik ve mezhepsel unsuru aynı çatıda birleştiren farklı anlayışları bu coğrafyada özümsemiş ve folklor dokusunu yaşatmaya devam eden nadide şehir.

 

El işçiliği, üstlerine şaha kalkmış yahut yaylalarda gezen doru atların ilmek ilmek işlendiği halıları, kilimleri, cicimi, zilileri; Sobaların üzerinde çay yada banyo suyu kaynayan Güğümü; öğünlerde yoğurt yediğimiz bakracı, bakırcılığı, semerciliği, demirciliği, Burma burma bilezikleri ve dövme işleri...

 

Bitmez... Ne ben buradan yazmaktan usanırım, ne siz okumaktan sıkılırsınız,

 

Şiirler yazılmış dağları, taşları, ovaları; Türkülerle dillenmiş yazması, kalıplarda üzümü, elması, kirazı..., Yaprağı bahşeden bu verimli toprakların bağları ve Narince üzümü Daha dile gelmesin mi ? Dolu dolu bağlarımız bin yıllar öncesinde sözlerde mi kalsın?

 

Her bağda kara demlikte çayımız demli, muhabbetimiz ılıcak iklimli, narince üzüm dizim dizim dizili.. Bizde bu bağlarda bağcıyı dövmeye değil üzüm yemeye geldik...

 

Hanelerinize misafir, sohbetinize ortak olmaya geldik, Biz geldik.

 

HaberimVarTokat.com haber sitemiz memleketim Tokat'ımıza hayırlı olsun. 

 

Tüm hemşehrilerimize saygılarımı sunuyorum.

 
Etiketler: ÜZÜM, YEMEYE, GELDİK...,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı